SEO NEDİR?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Ne Demek? Avantajları Nelerdir?

SEO ve Mobil Uyumluluk

İnternet sitelerindeki mobilitenin önemi ve arama motorlarındaki artıları nelerdir?

Seo (arama motoru optimizasyonu) web-sitelerinin arama motorlarındaki sıralamalarını olumlu etkilemeye yönelik yapılan çalışmalar bütünüdür. Web-sitelerinde genelde Google baz alınarak optimizasyon çalışmaları yapılır. Bunun sebebi arama motorları içerisinde Google’ın pazar payının %89.5 olmasıdır. Sonrasında %8.5 pazar payı ile Yandex gelmektedir.

En basit tabiriyle SEO siteyi başta Google olmak üzere arama motorlarına sevdirme sanatıdır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenler doğrultusunda önceliği Google’a vererek konuyu biraz daha açalım. Google’ın arama sıralamalarını düzenleyen çok kapsamlı algoritmaları bulunmaktadır. Bu algoritmalar içerisindeki parametrelerin binlerce maddeyi geçtiği bilinmektedir. Hepsinin bilinmesi imkansızdır. Ancak belli başlı önemli parametreler bilinmektedir. Konu ile ilgili araştırmalar ve Google’ın resmi yayınladığı makaleler göz önüne alınarak SEO’yu etkileyen bazı etkenler şöyledir:

  • Site özgünlüğü
  • Mobil uyumluluk
  • Site başlıkları ve meta-tagları (Title ve description taglarının doğru yapılandırılması)
  • Mobil kullanıcılarının mobil uyumlu sitelere sahip markalara güveni eski tip sitelere sahip markalara nazaran %87 daha fazladır.
  • Site içeriği (İçerik kalitesi ve site içerik özgünlüğü)
  • Site önerilmesi (Sitenin dışarıdan önerilmesi, sitenin diğer sitelerden aldığı linkler ve önermeler, tanıtım yazıları)
  • Kullanıcının sitede kalma süresi (Ziyaretçiyi site içerisinde tutabilme)
  • Kullanıcının zıplama oranı (Ziyaretçi ihtiyacını sizin sitenizde karşılayabiliyor mu? Yoksa çözüm bulamayıp başka sitelere zıplıyor mu...)
  • Site hiti
  • Site kalitesi


Sitenizi doğru seo uygulamaları ile arama motorlarındaki değerini arttırabilir ve bu sayede ziyaretçi sayınızı çoğaltabilirsiniz. Aramalarda bir kelimeden yakalayabileceğiniz bir müşteri ile yatırımlarınızın karşılığını alabilirsiniz. Ve de aramalarda çıkmadığınız bir kelimeden kaçıracağınız bir müşteri ile yatırımlarınızın boşa çıkmasına neden olabilir.

Cenkweb yazılım ve tasarım işlemlerini üstlendiği web-site teslimlerinde seo ayarlarını yapmaktadır. Her sayfaya kendine özgü ve SEO’ya uyumlu başlıklar ve meta-taglar eklemektedir. Siteyi mobil uyumlu ve yazılımsal olarak özgün halde teslim etmektedir. Alacağınız ekstra seo hizmetleri ile de siteniz için tanıtım hizmetleri, viral reklamlar ve internet reklamcılığından yararlanabilirsiniz.

E-Mail: iletisim@cenkweb.com
Tel:
Bilgi alma formu göndermek için lütfen tıklayınız