Mobil Web Sitesinin Önemi

Mobil Uyumluluğun Web-sitelerindeki Önemi ve Seo'daki Artıları

Mobil uyumlu Web Site Yazılım Önemi

İnternet sitelerindeki mobilitenin önemi ve arama motorlarındaki artıları nelerdir?

Web sitelerinde tekdüze tasarımlar ve yapılardan ziyade artık internet girişi yapabilen tüm cihazlara uyumlu tasarım ve yazılımlar tercih edilmektedir. Araştırmalara göre tercih de edilmelidir. Peki araştırmalar neleri göstermektedir ve neden tercih edilmelidir?

  • Türkiye’de yapılan araştırmalara göre web-sitelerine girişlerin %48’i mobilden yapılmaktadır. Ve bu istatistik her geçen gün artan bir grafiğe sahiptir.
  • Kullanıcılar günde ortalama 2 saate yakınını mobil olarak internette geçirmektedir.
  • Mobil uyumlu web-sitelerinde mobil uyumlu olmayan sitelere nazaran kullanıcının sitede durma süresi %254 daha fazladır. Bu ortalama 2,5 kat daha fazla ilgi çekmek ve kullanıcıyı sitenizde tutmak demektir.
  • Mobil kullanıcılarının mobil uyumlu sitelere sahip markalara güveni eski tip sitelere sahip markalara nazaran %87 daha fazladır.
  • Arama motorlarının gözünde (Google, Yandex, Bing ve diğerleri...) mobil cihazlara uyumlu bir sitenin değeri daha fazladır. Arama sıralamalarında yukarıda çıkma olasılığı daha yüksektir. Başta Google’ın en önemli kriterlerinden biri kullanıcı dostluğudur. Mobil uyumluluk da bu kriterin tam karşılığıdır. Tam optimize edilmiş bir sistem tüm cihazlara uyumlu olduğu gibi kullanıcının sitede kalma oranını da arttırdığı için bir taşla iki kuş vurmaktadır.
  • Google 2013 yılında yapmaya başladığı arama algoritması güncellemeleri ile (Hummingbird güncellemesi) mobil uyumluluğun önemini arttırdı. Uyumlu siteleri arama sıralamalarında öncelikli hale getirmeye başladı. Algoritmada buna dayalı düzenlemeler yapıldı.
  • Mobil optimize edilmiş sitelerden kullanıcıların çıkış oranı (zıplama oranı) istatistiklerinde büyük bir oranda azalma olduğu gözlemlenmektedir. (Zıplama oranı: Kullanıcının sitede kısa sürede kalıp çıkış yapması ve benzer içerikli site arayışına girmesidir).

Teknolojiye yapacağınız küçük yatırımlar ile etkin geri dönüşler almak sizin elinizde. Cenkweb mobil uyumlu web yazılımları ile markanıza değer katın. Bizler ile iletişime geçerek konu ile ilgili detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

E-Mail: iletisim@cenkweb.com
Tel:
Bilgi alma formu göndermek için lütfen tıklayınız